Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

Komíny Plachý - stavba, montáž, vložkování a frézování komínů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život.

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.

DomArt-design s.r.o. - realizace interiérů Liberec.

 

Jak naučit dítě půjčovat hračky

Musí vlastně dítě něco půjčovat?

Myslíte si, že dítě by mělo automaticky a bez řečí půjčit cizímu dítěti nebo kamarádovi hračku? Na první pohled by se dalo říci, že ano. Ale zkuste se na to podívat jeho očima. Kdyby za vámi přišel soused, že chce teď hned půjčit vaše auto, tak mu určitě bez jediného dotazu nepředáte klíče od vozu.

Možná namítnete, že auto není přece hračka. V očích dítěte nemají věci stejnou cenu, jak je vidíme my. Jeho oblíbená hračka má pro něj cenu stejně jako pro vás auto. Pokud budete nutit dítě půjčovat hračky, tak automaticky snižujete jejich hodnotu.

Snížení hodnoty věcí může vést k neopatrnosti. Dítě si nebude svých věcí vážit a dávat na ně pozor. Proč by taky mělo, když je každou chvíli musí půjčit někomu jinému. Asi nemají takovou hodnotu, že je může dát z ruky.

Samostatné rozhodování

Nesnažte se dítě donutit k půjčování hraček. Raději ho veďte k samostatnému rozhodování a nechte jej určit, komu hračku půjčí a komu ne. Nechat dítěti svobodnou volbu může být náročné, ale možná vás překvapí, jak empatické děti někdy umí být.

Samostatné rozhodování je také základním pilířem samostatnosti. Pokud dáte dítěti důvěru a necháte jej vykonávat některé věci samostatně, tak podporujete jeho rozhodovací, organizační schopnosti a posílíte vzájemnou důvěru.

Bez vzájemné důvěry totiž nelze samostatnost budovat. Nezvládáte-li nechat dítěti alespoň nějaký prostor pro svůj rozvoj a převést na něj část zodpovědnosti, tak se nebude v tomto směru posouvat. Samostatnost je samozřejmě úměrná k věku. Dvouleté dítě těžko necháte samotné doma, ale uklidit hračky na místo, by zvládnout mohlo.

Tolerance k ostatním

Nucené půjčování hraček nevede k rozvoji socializace, protože nejde o svobodnou vůli. Dítě hračku půjčit musí a nechápe ani proč. Raději mu vysvětlete možné důsledky a nechte jej rozhodnout se sám.

Zjistí-li dítě na vlastní kůži, že si s ním ostatní nechtějí hrát, tak je to pro něj cenná zkušenost. Do té doby to nemělo vyzkoušeno, ale osobní zkušenost je nepřenositelná. Díky ní se může rozhodnout na základě své svobodné vůle a jedině tímto způsobem se naučí tolerovat ostatní a vycházet s nimi.

Přečtěte si také Jak zařídit pokoj pro miminko nebo Budujeme dětský pokoj.

Fotografie