Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Odmrazení lednice a mrazáku – úspora i nezbytnost, které by se měla provádět alespoň 2x ročně

Nevlastníte lednici a mrazák se systémem No Frost? Pak vás bohužel nemine často nepříjemná povinnost odmrazení těchto spotřebičů. S našimi radami však celý proces zvládnete rychle a ve výsledku ještě ušetříte!

Jak začít?

Chladnička a mrazák jsou spotřebiče, které jsou nepřetržitě zapnuté. Je tedy nutné si odmrazování pečlivě naplánovat. Ideální je připravit se dopředu a co nejvíce mražených a chlazených potravin spotřebovat nebo přendat například ven. V případě, že je venku léto a 30 °C je samozřejmě vhodnější zvážit variantu přenosných chladících boxů. Během odmrazování se pak nemusíte bát případného zkažení potravin i kdyby vám celý postup zabral více času, než jste původně plánovali.

Odmrazování je také skvělým důvodem pro kontrolu obsahu chladničky i lednice. Každému z nás se jistě už stalo, že skladoval potraviny déle, než je vhodné. A kdy jindy obsah projít než při úklidu a úplném vyklizení?

Všechno vyndat a čekat

Než se pustíte do procesu odmrazování, vyndejte daný spotřebič ze zásuvky a kolem něj si raději rozprostřete hadr, který ochrání vaši podlahu před unikající vlhkostí a vodou.

Vyndejte všechny police a šuplíky, které během doby rozmrazování můžete postupně umýt a vrátit zpět jako nové.

Abyste odstraňováním námrazy nestrávili celý den, doporučujeme na spodek mrazáku vložit velký hrnec s teplou vodou. Podle potřeby můžete vodu obměňovat a zajistíte tak mnohem rychlejší tání ledu. Nikdy však horkou vodou nepotírejte vnitřek lednice. Hladké stěny by teplotním šokem mohly popraskat a dojít k jejich znehodnocení.

Někde se také můžete dočíst, že pomoci může i fén. V takovém případě je však nutné dbát opatrnosti. Žár teplého vzduchu by snadno mohl poškodit plastové části mrazáku a způsobili byste více škody než užitku.

Jakmile led začne povolovat, můžete použít dřevěné nebo plastové špachtle a vařečky a postupně tak námrazu odstraňovat.

Čistota je půl zdraví

Po odstranění všech namrzlých částí je vhodné chladničku a mrazák důkladně vyčistit. Úplně postačí obyčejná voda s trochou saponátu, ale skvěle fungují i speciální přípravky určené pro tento účel, kterých je na trhu dostatek. Po umytí také důkladně všechny části osušte. Předejdete tak bezprostřednímu vytvoření námrazy.

Po vyčištění vnitřku vraťte na své místo všechny police a šuplíky a vyskládejte zpět zkontrolované potraviny. Spotřebič zapojte do elektrické energie a nastavte opětovně požadované teploty chlazení a mražení.

Námraza 0,5 cm = 30 % nárůst výdajů na energie

Po tom, co projdete celým procesem odmrazení chladničky vás jistě zajímá, jak často je nutné tento proces opakovat. Odpověď je jednoduchá. Odborníci se shodují, že pokud námraza přesáhne 0,5 cm je ideální chvíle. Už při této vrstvě totiž stoupají náklady na chlazení a mražení až o 30 % a při 1 cm se dostávají až na 75 % nárůst.

Předejděte zvyšujícím se nákladům a ušetřete nejen svou peněženku, ale i životnost své chladničky.

Fotografie