Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Jak vybrat svářečku

Výběr vhodné svářečky by měl vycházet z toho, co plánujete svařovat. Jednotlivé metody lze rozdělit podle typu energie, která je při procesu použita. Nejčastěji se pravděpodobně setkáte s využitím tepla a to u plazmy, plamene i elektrického oblouku. Další metodou je plastická deformace, během které je využito radiace, výbuchu nebo tření. V tomto případě je použito elektronové záření nebo iontové tření.

MMA (Manual Metal Arc)

Začněme typem svařování, kdy je využito elektrického oblouku a obalových svařovacích elektrod. S touto technologií se můžete setkat u trafosvářeček a invertorů, kdy je využita nejčastěji ke svařování oceli. Výsledek však není příliš estetický, takže se hodí spíše na funkční svařování, kdy nám nejde o vzhled.

Během samotného procesu svařování se vytváří struska, vytvářející ochranu kovu během doby chladnutí. Pokud se rozhodnete nanést druhou vrstvu, je potřeba nejprve strusku pečlivě odstranit. Ve chvíli, kdy byste to neudělali a rovnou byste svařovali dál, vznikly by ve sváru vady, které by narušily jeho přirozené kvality. Těmto vadám se říká vměstky.

Výhodou této metody je, že zařízení poměrně snadno přenosné a proces je odolný proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Lze také svařovat více materiálů a ve více polohách. TO je výhodou ve špatně dostupných místech.

Nevýhodou je nutnost měnit často elektrody.

MIG-MAG (Metal Inert Gas-Metal Active Gas)

S touto technologií se často setkáme při svařování plechů a karoserií. I v tomto případě je materiál taven za využití elektrického oblouku. U této metody je využit jako přídavný materiál drát navinutý na cívce, který se k bodu sváru dostane za pomoci podávacího zařízení. Podavač může být přímo součástí svařovacího stroje nebo se může jednat o samostatnou jednotku.

Mezi výhody patří jednoznačně vysoká produktivita. Stejně jako předchozí metoda, i zde lze svařovat ve více polohách. Na rozdíl MMA není potřeba měnit elektrody, což je velkou úsporou (finanční i časovou).

Nevýhodou je vysoká pořizovací cena, takže se stroj vyplatí spíše tehdy, kdy pro něj máte dlouhodobé využití. Také je náročný na ventilaci, takže se příliš nehodí do malých, špatně větraných prostor.

MMA/TIG (Manual Metal Arc/Tungsten Inert Gas)

Při této technologii se využívá nastavitelná elektroda vyrobená z wolframu. Tento typ sváření se hodí nejvíce pro ocel s obsahem mědi, niklu nebo titanu. Případně také jejich slitin. Na rozdíl od první zmíněné metody je zde velkou výhodou estetický svár, takže se hodí všude tam, kde bude vidět.

Mezi výhody patří jednoznačně koncentrovaný paprsek a v druhé řadě také ochrana svarové lázně za využití prostředí inertního ochranného plynu. Během samotného procesu svařování můžete využít přidaný drát a po úspěšném dokončení práce není navíc třeba odstraňovat strusku, což výrazně šetří čas.

Oproti tomu nevýhodou je samotná složitost zařízení a jeho vysoká pořizovací cena. Práce je také oproti předchozím popsaným technologiím o poznání pomalejší.

Bezpečnost práce

Při svařování byste nikdy neměli zapomínat na bezpečnost práce. Patří sem především svářečská kukla a ideálně i celý oblek včetně ochranných rukavic.

Plánujete rekonstrukci domu? S dalším kutilstvím vám poradí naše články Bezpečnostní vchodové dveře nebo Jak si vykouzlit koupelnu snů.

Fotografie