Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Pesto – tradičně netradiční bylinkový zázrak

O co se jedná?

Pesto alla Genovese zkráceně řečeno pesto je lahodná italská „omáčka“, která se stala jedním z nejoblíbenějších a nejznámějších pokrmů světové kuchyně. Pochází z italské Ligurie, konkrétně z města Janov, a svou popularitu si získala díky jedinečné kombinaci čerstvých ingrediencí, které vytvářejí bohatou a lahodnou chuťovou paletu.

Hlavními složkami Pesta alla Genovese je bazalka, olivový olej, piniové oříšky, česnek, parmazán anebo pecorino. Bazalka je klíčovým prvkem, který dává pestu svou svěžest a intenzivní aromatickou chuť. Vzhledem k tomu, že se jedná o recept pocházející z Ligurie, používá se tradičně odrůda bazalky známá jako 'Genovese'. Jen tak totiž lze dosáhnout autentického aroma chuti jako v Itálii.

Pesto se tradičně připravuje v hliněném hmoždíři. Jednotlivé ingredience se utlučou a společně spojí, ale zároveň si uchovají svou chuť a prospěšné látky. I když v dnešní době je jistě snazší variantou použít mixér, věřte, že námaha s hmoždířem za to stojí. Ač se to nemusí zdát, tak rozdíl v chuti je skutečně patrný.

Jak využít pesto?

Pesto má široké využití. V malém množství se skrývá mnoho chutí, proto s ním lze dochutit prakticky jakékoliv jídlo. Pokud nestíháte, tak stačí uvařit těstoviny či noky a smíchat je s několika lžičkami pesta. Získáte chutnou bylinkovou omáčku, kterou pro větší sytivost doplňte například pošírovaným vajíčkem.

Vyzkoušejte pesto také jako marinádu na maso. Skvěle se hodí zejména ke kuřecímu. Naložte prsa přes noc do pesta a druhý den upečte v troubě a na závěr nastrouhejte kvalitní sýr. Pesto obsahuje olej, takže výtečně zjemní i poměrně suchá netučná masa, která se budou na jazyku přímo rozplývat.

Nebojte se pesto zapojit i do svého klasického vaření. Oživte pestem masovou směs nebo jím namažte topinku či toust. Ochuťte jím těstovinový salát nebo z něj vytvořte lahodný dip. Stačí smíchat tučný jogurt s lžičkou pesta a za minutu máte hotový dip k masu nebo zelenině.

Klasické bazalkové pesto

Jak jsme již zmínili, tradiční bazalkové pesto pochází z Janova. Přezdívá se mu tedy „janovské pesto“ a je to skutečná lahůdka, kterou si snadno lze připravit u vás doma.

Budete k tomu potřebovat následující suroviny:

  • bazalku nejlépe odrůdu „Genovese“, ale lze zvolit i jinou
  • česnek
  • kvalitní olivový olej
  • piniové oříšky
  • parmazán nebo pecorino (ovčí sýr)
  • sůl

Různé recepty uvádějí suroviny v různém poměru. Vy se samozřejmě nemusíte striktně držet žádného z nich a udělat si pesto např. méně slané nebo tak, aby odpovídalo vašim preferencím. Pokud vám vadí ovčí sýr, tak jej zcela vynechat. Pak už sice nepůjde o tradiční recept, ale i tak i samozřejmě vytvoříte chutné a univerzální pesto.  

Co se týče trvanlivosti, tak čerstvé pesto vám vydrží v lednici zhruba měsíc. Pokud vynecháte ze složení sýr, tak je to klidně přes celou zimu. Nechcete-li se sýru vzdát, tak pesto můžete po malých porcích zamrazit. Výborné jsou formičky na led, kdy v jedné kostce získáte ideální porci na dochucení nebo oživení pokrmu.

Zapojte i další bylinky

Pesto samozřejmě nemusíte připravovat jen z bazalky. Zajímavá je varianta z oregana nebo libečku. Do české kuchyně se také hodí pesto z petrželové natě. Zkuste do hry zapojit i divoké bylinky. Co takhle pesto z mladých kopřiv nebo lichořeřišnice či bršlice?

Pro inspiraci vám přinášíme konkrétní recepty.

Pesto z mladých kopřiv

Suroviny:

  • 2 hrsti mladých kopřiv (pouze listy)
  • 1/2 hrnku parmazánu (nasekaného nebo nastrouhaného)
  • 1/3 hrnku pražených piniových oříšků
  • 2 stroužky česneku
  • 1/2 hrnku extra panenského olivového oleje
  • Šťáva z 1 citronu
  • Sůl a pepř podle chuti

Postup:

Oprané a usušené mladé kopřivy vložte do mixéru nebo „po staru“ umlaťte v hmoždíři. Přidejte parmazán, pražené piniové oříšky a stroužky česneku. Zapněte mixér a postupně přidávejte olivový olej. Mixujte do hladké konzistence. Nakonec přidejte šťávu z citronu, sůl, pepř a promíchejte. Podle chuti lze přidat více citrónu nebo dochucovacích prostředků. Takto připravené pesto skladujte v lednici a stejně jako pravé bazalkové pesto spotřebujte nejlépe do jednoho měsíce.

Pesto z mladých kopřiv můžete použít několika způsoby:

  • k ochucení těstovin,
  • jako pomazánku na bruschettu nebo opečený toast. Když navíc navrch přidáte čerstvá nebo sušená rajčata a trochu mozzarelly dostane netradiční pohoštění pro jakoukoliv slavnostní událost.
  • k masu nebo rybě – buď jako marinádu anebo jako omáčku při podávání masa.
  • jako osvěžující salátový dressing.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu můžeme vám zaručit, že pesto z mladých kopřiv vás překvapí nejen svou chutí, ale i bohatými účinky na lidské zdraví. Zejména v období chřipkových epidemií tohoto chutného pomocníka jistě oceníte. Pesto je totiž plné vitamínů a minerálů, které posílí každý imunitní systém.

Pesto z lichořeřišnice

Úplně stejně jako pesto z mladých kopřiv lze připravit pesto z lichořeřišnice. Jen namísto kopřiv použijte 2 hrsti sušených nebo čerstvých listů této byliny. Postup je stejně jako využití zcela totožné. Jediný rozdíl spočívá v účincích lichořeřišnice. Již v tradiční medicíně bylo známo, že tato bylinka dokáže skutečné zázraky. Obsahuje totiž následující prospěšné složky:

  • Omega-6 mastné kyseliny:

Lichořeřišnice je jedním z mála rostlinných zdrojů kyseliny gamma-linolénové (GLA), což je omega-6 mastná kyselina. GLA má protizánětlivé vlastnosti a napomáhá k udržování zdraví kůže a srdečně-cévního systému.

  • Antioxidanty:

Obsahuje antioxidanty, jako jsou flavonoidy a vitamín C, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a zároveň ochraňují buňky před oxidačním stresem.

  • Vitamíny a minerály:

Lichořeřišnice poskytuje přirozenou zásobu vitamínů a minerálů, jako je vápník a draslík, které jsou klíčové pro správné fungování organismu. Některé studie navíc naznačují, že konzumace lichořeřišnice má kromě jiného i pozitivní vliv na psychické zdraví a pohodu. Pomáhá totiž snižovat úzkost a tím přirozeně podporovat dobrou náladu.

Stejně jako v případě ostatních druhů pest i toto je tedy nejen chutné, ale i blahodárné pro vaše zdraví.

V souvislosti s tímto tématem doporučujeme i další naše články. Konkrétně Jak uchovávat bylinky na zimu nebo Vypěstujte mátu doma nebo na zahradě.

Fotografie