Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Výroba listovky a její využití

Zkuste listovku

Klasický kompost nebo hnůj jistě všichni znáte. Méně používaná avšak na živiny bohatá je listovka, která si získává stále větší oblibu. Jde o kompost, který vznikl rozložením spadaných listů ze stromů. Její vůně i struktura připomínají les. Lze ji využít pro mulčování, jako hnojivo při podzimním rytí namísto klasického kompostu i pro zasazení některých rostlin do květináčů nebo truhlíků. Použít ji můžete i pro pokojové rostliny. Lze jí také přikrýt záhony, aby ochránila semena setá na podzim nebo půdu, v které jsou zasazeny cibuloviny. Obdobně jako chvojí.

Doporučuje se rozsypat listovku také pod ovocné stromy. A je to logické – to, co ze sebe stromy vydaly, si opět vezmou zpátky z kvalitního substrátu. Vy jim pouze tento proces urychlíte a navíc budete mít krásně uklizenou a listovkou vonící zahradu.

S další péčí o stromy vám poradí náš článek Pravidla pro kácení stromů.

Ať už máte podzim za okny nebo máte zahradu již uklizenou a pouze hledáte inspiraci pro další rok, listovka může být skvělou volbou, s kterou nešlápnete vedle.

Použít můžete jakékoli listí. Většinou je to listí z ovocných stromů, kterého je každý rok spousta, ale ideální je dubové nebo bukové. Polemiky se vedou o ořechovém listí, které se rozkládá mnohonásobně déle než listí ostatních stromů. Je na vás, zda se ho rozhodnete použít. Můžete ho přimíchat do listovky spolu s ostatním listím nebo připravit kompost pouze z ořechového listí.

Listy, které použijete, by nikdy neměly být napadeny škůdci nebo plísní.

Jak připravit listovku

Především budete potřebovat prostoru nádobu nebo vymezený prostor, do kterého listí dáte. Může se jednat o zakoupenou nádobu určenou na kompost nebo o podomácku vyrobenou z latěk a pletiva. Pro větší množství se vyplatí vykopat díru přímo v zemi a ohradit ji ohrádkou z prken. Jako klasický hnůj.

Od podzimu, kdy listí začíná padat, sypte do nádoby vše, co shrabete. Listy nechte v nádobě nadýchané tak, jak je přirozeně nasypete. Přístup vzduchu urychlí tlení a listy si časem sami sednou. Pokud je listí suché, můžete ho pokropit vodou.

Další, i když poněkud neekologickou variantou, je využít silné černé igelitové pytle, které zavážete a uděláte do nich několik otvorů pro přístup vzduchu.

Pokud byste chtěli celý proces urychlit, můžete listí posbírat pomocí sekačky – nasekané na drobno bude rychleji tlít. Listí můžete také promíchat s trusem od drůbeže, čímž přidáte další živiny a navíc tlení ještě více urychlíte. Přidat můžete také trochu klasického kompostu nebo listovky z minulého roku.

S úpravou zahrady vám pomůže také náš článek Betonové opěrné zdi do Vaší zahrady.

Fotografie