Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

Komíny Plachý - stavba, montáž, vložkování a frézování komínů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život.

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.

DomArt-design s.r.o. - realizace interiérů Liberec.

 

Jak se nenásilně zbavit kun

Máme doma kuny?

Přítomnost kuny poznáte spíše podle náznaků. Spatřit kunu během dne je prakticky nemožné, protože jsou aktivní převážně v noci a umí se pečlivě skrývat. Že máte doma kunu, poznáte nejspíše podle těchto indicií:

  • Nacházíte trus kun a cítíte zápach moči, kterou si značí svá území.
  • Dupot kun je slyšet v zejména v noci, kdy se prohánějí po půdě nebo po střeše.
  • V okolí jejich úkrytu je cítit zápach mršin a shnilé potravy, kterou kuna hromadí.
  • Možná si všimnete rozkousané izolace nebo poškozených kabelů v autě nebo v okolí domu.

Sklopné pasti

Sklopné pasti jsou relativně spolehlivé, pokud kunu zvládnete nalákat. Umístěte sklopnou past nedaleko úkrytu kuny a dejte do ní vhodnou návnadu. Ideální návnadou je syrové maso, zralé ovoce nebo syrová vejce.

Povede-li se vám kunu chytit, tak ji odvezte dostatečně daleko od vašeho domu. Minimální vzdálenost je 10 kilometrů. Nenechávejte ji v obydlené oblasti, aby se nenastěhovala k jinému nešťastníkovi, ale pusťte ji v lese či na louce.

Ultrazvukové odpuzovače

Moderní ultrazvukové odpuzovače vydávají vysoké tóny, které kuny spolehlivě odeženou. Dejte si však pozor na správný výběr, protože univerzální odpuzovače mohou být velmi nepříjemné pro vaše domácí mazlíčky.

Může se stát, že narazíte na neodbytnou kunu, které se u vás doma velmi zalíbilo a odstěhuje se pryč, ale zase se vrátí. Některé vytrvalé kuny si na ultrazvukový odpuzovač navyknou a naučí se s ním žít.

Světlo s pohybovým čidlem

Kuny jsou velmi plaché a aktivní bývají převážně v noci. Pohybují se neslyšně a neviditelně. Pokud nainstalujete světlo s pohybovým čidlem, tak kuna znejistí, protože vycítí přítomnost člověka. I v tomto případě si však může kuna zvyknout. Pokud kuna zjistí, že se po rozsvícení světla nic neděje, tak se přestane bát a žije si v poklidu dále.

Utěsněte vchody

Kuna se protáhne otvorem velikosti tenisového míčku a udělá si pelíšek i ve velmi malých skulinách. Kuny se stěhují v zimě za teplem a jejich stopy snadno vysledujete ve sněhu, tak najdete vstupní bránu, kterou můžete zadělat.

Zapomeňte na provizorní řešení pomocí montážní pěny, ta není žádnou překážkou a kuna ji bez problému rozkouše. Ideální je beton, plech nebo velmi husté pletivo, kterým se kuna neprotáhne.

Větší šelma

Šelmy se bojí větších šelem, proto se většinou kuny neusadí do domácnosti se psem nebo kočkou. Psi nejsou šelmy, ale kuny se jich také bojí. Pokud si nechcete pořizovat domácího mazlíčka, tak můžete nastražit kočičí chlupy nebo trus poblíž kuní skrýše.

Přečtěte si také Jak se zbavit mšic nebo Jak vyhrát válku proti slimákům.

Fotografie