Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

Komíny Plachý - stavba, montáž, vložkování a frézování komínů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život.

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.

DomArt-design s.r.o. - realizace interiérů Liberec.

 

Jak se zbavit mandelinek?

Chemické přípravky

Na trhu je dnes nespočet osvědčených přípravků, které po aplikaci postřiku škůdce ihned zabijí. Ano, jedná se o velmi rychlé a z krátkodobého hlediska účinné řešení. Mandelinky se však množí opravdu rychlým způsobem. S běžným postřikem většinou šanci nemáte.

Postřiky se využívají zpravidla na brambory, kdy je hlíva chráněna v zemi. Přesto se jedná o preparát, který se dostává do rostliny. Při opakovaném zásahu může být vaše úroda tělu spíše škodlivá než prospěšná.

S péčí o zahradu vám poradí také náš text Výroba listovky a její využití.

Správný výběr postřiku je základ

Pro maximální účinek je důležité vybrat ten správný postřik. Při výběru se řídíme následujícími kritérii. Velká většina postřiků, jež jsou na trhu, jsou určeny pro postřik larev. S dospělými jedinci proti nim s chemií nemáte šanci. U porostů s větší rozlohou se ošetřují okraje, protože právě tam se zpravidla škůdci nejvíce vyskytují. Všechny postřiky se doporučuje aplikovat za nižších teplot. Tedy zpravidla k ránu a v podvečerních hodinách.

Dále je nutno dodržovat maximální doporučené dávky přípravků, doporučené množství vody a přidávat do postřiku smáčedlo. V tomto případě se neřiďte pravidlem, že více je jistota.

A jaká je účinnost chemikálií? Po uplynutí 24 hodin od aplikace postřiku by měla být účinnost 85 až 95%. Je vhodné o pár dní později postup zopakovat a zbavit se tak odolnějších jedinců, kteří by vás mohli nemile překvapit.

Přírodní metody

Čím dál tím více zahrádkářů se věnuje pěstování 100% BIO zeleniny a ovoce a s tím se pojí i nepoužívání žádných chemikálií. Jak ale vyzrát na mandelinky za pomoci matky přírody?

Jednou z nejúčinnějších metod je rozpuštění soli v teplé vodě. Tento jednoduchý a cenově velmi dostupný domácí postřik předčil dokonce mnohé chemické preparáty.

Dalším domácím postřikem může být výluh z kopřiv. Čerstvé kopřivy nechte na několik hodin odležet v horké vodě a potom jen aplikujte. Výluh by měl stejně jako solný postřik fungovat i na dospělé jedince. Mandelinky jsou také známé tím, že jim nevoní bylinky a proto se nevyskytují ani v jejich blízkosti. Pokud tedy chcete svou úrodu ochránit, vysázejte poblíž kopr, tymián či bazalku.

S další ochranou zahrady vám pomůže náš článek Jak vyhrát válku proti slimákům.

Fotografie