Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Boj s místem aneb malý dětský pokoj

Dětský pokoj je pro dítě důležitým prostorem. Je to jeho útočiště a místo, kde tráví většinu svého volného času, a proto by se zde mělo cítit komfortně a příjemně. Z hlediska funkčnosti pokoje je však nutné, aby místnost splňovala určité náležitosti. Kromě postele je důležitý dostatečně velký pracovní stůl, prostor na uložení věcí a v neposlední řadě místo na hraní. Pokud máte velké pokoje nic není problém, ale jak se vypořádat s touto výzvou v případě menších pokojů? Snadno! Důležité je dodržovat pár základních pravidel, kterými vás nyní provedeme.

Světlé barvy pro zvětšení prostoru

Ještě před tím, než se pustíte do vybavení pokoje nábytkem, je důležité zvolit vhodnou výmalbu. Z hlediska optického zvětšení a prosvětlení prostoru je ideální bílá barva. Většinu dětí však tento odstín moc nepotěší, a proto lze sáhnout i po barevných verzích. Vždy jsou však lepší pastelové a světlé tóny výrazných barev. Ty nejen prostor oživí, ale zároveň ho zcela nepřebijí a nezmenší. Stejně jako barva výmalby je podstatná i barva a vzor podlahy případně koberce. Ta by obecně měla být světlejší než samotné zdi nebo by alespoň kontrastně měla se zvolenými odstíny ladit. Pro vzdušnost dětského pokoje se taktéž doporučuje vždy ponechat bílé stropy a ty kombinovat s vybranými tóny nebo s tapetami se svislými vzory, které místnost taktéž pohledově zvětší.

Správně rozmístěný nábytek, bez kterého se žádný pokoj neobejde

Jednou z věcí, která neodmyslitelně patří do dětského pokoje je postel. Kvalitní spánek je základem zdraví, a proto už při výběru dětské postele i samotné matrace dbáme na prvotřídnost a poctivé provedení. Častou variantou, která dnes již tolik neletí, ale pro malé prostory je zcela bezpochyby vhodná je patrová postel. Ta může totiž skvěle posloužit jak sourozencům, tak i jednomu dítěti s tím, že pod postelí bude mít místo pro hračky nebo komodu. Důmyslně tak vyřešíte dvě zóny v rámci jedné. Chytrým řešením jsou i vyvýšené palandy. Ty se od patrových postelí liší tím, že zabírají více místa, ale zase je lze využít k efektivnímu uložení věci nebo ukrytí přídavného lůžka. A i na tyto věci je třeba myslet, protože dříve nebo později si váš potomek jistě bude chtít přivést kamaráda či kamarádku na přespání.

Co se týče umístění samotné postele je dobré zvolit nejklidnější část místnosti mimo okna a dveře. V případě podkrovního pokoje je skvělé vymezit posteli místo pod šikminou. Tím nejen, že ušetříte cenné centimetry, ale dopřejete dítěti koutek pro slastný odpočinek.

S postupem věku je nedílnou součástí každého dětského pokoje psací stůl. Ten je nejvhodnější umístit pod okno, nebo do jeho blízkosti, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé přirozené světlo je mnohem lepší a za druhé umístěním ke stěně obvykle ušetříte další cenné místo. Pokud však na stůl nemáte dostatek prostoru nebo ho nelze umístit k oknu, nezoufejte. I pod patrovou postelí nebo jako její vysouvací součást stůl skvěle poslouží. Jediné, na co je třeba dbát, je dostatek umělého osvětlení, aby se dětem nekazily oči a na vykonávanou práci dobře viděly.

Tip! I dobře zvolené osvětlení dokáže opticky zvětšit prostor. Zkuste najít takové, které se vyznačuje silným, přímým a rozptýleným světlem.

Posledním druhem nábytku, který je obvykle nutné umístit do dětského pokoje je skříň. Zvláště pokud nevlastníte oddělenou šatnu, jde zkrátka o nezbytnost. V malé místnosti určitě stojí za zvážení nábytek na míru a tím maximální využití prostoru. Skříně nebo police až do stropu sice děti v prvních letech nepoužijí, ale vy je dokonale využijete pro uskladnění sezónních nebo méně používaných věcí.

Aby si děti měly kde hrát, je vhodné nechat středovou část místnosti volnou. Samozřejmě ne vždy je to možné, ale v ideálním případě je to nejlepší prostor pro hraní. Ať už středovou část můžete nechat volnou nebo ne, lze využít i každý volný výklenek nebo roh. Zejména dnes frčí trend bunkrů, teepee nebo čtecích koutků, které vaše ratolesti jistě ocení a vy je snadno vytvoříte zakoupením pár doplňků.

Pro maximální vzdušnost celé místnosti doporučujeme také roztřídit hračky do jednotlivých organizérů nebo košů, kterých je dnes již na trhu nepřeberné množství. Chaos vyvolaný celkovou neuspořádaností pokoje má totiž negativní vliv jak na samotné rodiče, tak i na děti, které se „nepořádkem“ snadno nechají vyrušit a jejich soustředěnost při plnění úkolů bude nižší, než je žádoucí.

Minimalistický design

Aby vám dětský nábytek vydržel několik let, je vhodné vsadit na barevně neutrální odstíny a celkovou multifunkčnost. I když vaše dítě by jistě raději ocenilo výrazné barvy a dekory, z hlediska rychlého růstu a následné změny preferencí je vhodné zvolit neutrální cestu. Tabu jsou tak nejen nejrůznější kombinace barev, ale i robustní typy nábytku, které svým vzhledem místnost zcela zaplní. Světlé barvy nábytku navíc lze velmi snadno doplnit výraznějšími doplňky v podobě kusových koberců, polštářků, baldachýnu, závěsů, světýlek či obrázků. Zpravidla dříve nebo později si vaše dítě najde svůj styl a s postupem věku tak jen vyměníte dekorace, ale základ ponecháte neměnný. I když počáteční investice bude vyšší, v konečném důsledku se vám tento tah vždy vyplatí.

Tip na závěr

Pro provzdušnění a doladění celého prostoru umístěte do pokoje i pár pokojových rostlin. Zvolte však druhy, které se speciálně hodí na čištění vzduchu a neubírají důležitý kyslík.

 

 

 

 

Fotografie