Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Rekuperace - ideální způsob, jak ušetřit za vytápění

Principem rekuperace je zpětné získávání tepla. Při vytápění domu se musí také větrat, aby se vzduch obměnil a vyčistil. Tím se ovšem ztrácí poměrně velké množství tepla, což vede k nutnosti více topit a také více utrácet na nákladech za topení. Tento nedostatek řeší větrání s tzv. rekuperací tepla. 

Při rekuperaci prochází čerstvý venkovní vzduch rekuperační jednotkou a jejím výměníkem, do kterého z interiéru vstupuje odpadní teplý vzduch. Obě tyto vzdušniny jsou od sebe odděleny soustavou kanálků, které zabraňují promíchání venkovního studeného vzduchu s vnitřním teplým vzduchem, který obsahuje navíc různé pachy z domácnosti, z kuchyně atd. Přes stěny těchto kanálků přechází teplo z odpadního vzduchu do přiváděného vzduchu, který je tak předehříván. Rekuperační jednotky a jejich výměníky dosahují běžně až 90 % účinnosti předávání tepla.

K čemu slouží rekuperace

Systém rekuperace je vhodný pro jakýkoliv objekt. Jeho efektu využívají především úsporné, nízkoenergetické a pasivní domy. Ty mají dokonalé utěsnění zabraňující tepelným ztrátám. Utěsnění objektu ovšem minimalizuje možnost větrání a výměny vzduchu, což může být příčinou vzniku plísní, koncentrace smrtelného CO2, kondenzace vzdušné vlhkosti, množení mikroorganismů a dalších zdraví škodlivých efektů. 

Tyto problémy rekuperace zcela eliminuje, jelikož větrání s rekuperací zajišťuje automatické průběžné větrání objektu, ikdyž v něm nikdo není. Jedná se ovšem čistě o výměnu vzduchu s minimální ztrátou tepla, ale nikoliv o vytápění. Hlavním účelem je výměna vzduchu bez nutnosti přímého větrání a vypouštění tepla ven a samozřejmě úspora nákladů na topení. 

Jaké známe rekuperační jednotky

Do domu si můžete vybrat ze dvou typů, a to buď nástěnnou nebo křížovou jednotku. Nástěnná je v provedení lokálním nebo centrálním. Křížové jednotky jsou ideální do místností, kde bývá soustředěno hodně lidí a prostor nelze přirozeně větrat. Mohou to být zasedací místnosti, kinosály apd. Rekuperační jednota zvládne s účinností až 90% odsát i velice znečištěný vzduch a bez ztráty tepla jej vyměnit za čerstvý.