Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

Komíny Plachý - stavba, montáž, vložkování a frézování komínů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život.

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.

DomArt-design s.r.o. - realizace interiérů Liberec.

 

Výběr jídelního stolu není jen o designu. Jde o mnohem více

Stůl není už dávno jen prostor na jídlo, ale místo, kde se setkává celá rodina. Není proto radno jeho výběr podceňovat, ale naopak vybrat ten nejlepší možný. Rozhoduje spousta faktorů od materiálu až po jeho tvar. Věnujte nákupu pozornost a vyberte si stůl, který bude nejen dominantou vaší domácnosti, ale i místem, kde budete rádi trávit čas.

Stůl není jen o jídle

Okolo jídelního stolu se odehrává celý rodinný život. Nejde jen o jídlo, ale o mnohem více. Stůl je místo setkávání, místo, kde se hrají hry, dělají úkoly, ale i třeba pracuje v rámci home office. Při výběru je tedy třeba zodpovědět si dvě jednoduché otázky, které vám pro začátek zaručeně pomohou.

  1. K čemu budete stůl využívat?

Jak již bylo zmíněno, stůl nemusí být primárně jen pro servírování pokrmů, a proto je vhodné ujasnit si, co od něj očekáváte. Pokud máte také početnou rodinu, je vhodné myslet na to, jak často se setkáváte a pořádáte společné sešlosti. Na základě toho, je pak možné přizpůsobit i další požadavky týkající se velikosti nebo materiálu.

  1. Kolik máte místa na stůl?

Většina domácností je limitovaná prostorem. Před jakýmkoliv nákupem je tedy nejprve vhodné změřit celkový prostor, kam plánujete stůl umístit. Pomoci vám může lepící páska či velké kartony, které snadno můžete dát do prostoru a zkusit si kolik místa stůl zabere. Kromě stolu nezapomínejte na místo i pro židle a vezměte v úvahu, že při sezení je potřeba ještě více prostoru.

Výška, šířka, hloubka

Po odpovědích na výše uvedené otázky se už pomalu můžete začít orientovat. Ať už máte pro stůl dost nebo málo místa, vždy mějte na mysli jednoduchou poučku. 75 x 60 x 40 cm. Rozměry, které jsou nesmírně důležité. První hovoří o výšce stolu, která by standardně měla mít 75 cm. Druhý rozměr 60 cm udává šířku prostoru, který by měla mít každá osoba u stolu. Poslední a neméně důležitá je hloubka, který by měla být alespoň 40 cm. V ideálním případě, by tedy jídelní stůl pro čtyři osoby, měl mít rozměry 120 x 80 cm.

Ne vždy je to však možné, a proto existují řešení, které se přizpůsobí každé domácnosti. Jedním z nich je rozkládací stůl. Stůl, který můžete rozložit jen v případě návštěv a provizorně ho umístit do prostoru. Ve složeném stavu vám však poskytne dostatek prostoru a bude splňovat všechny důležité náležitosti. Další možností, která je taktéž velmi oblíbená je kulatý stůl. Ten nezabere tolik okolního prostoru, ale současně poskytne dostatek místa pro každodenní stolování.

Není materiál jako materiál

Podle toho, jak často stůl používáte je možné zvolit ideální povrch. Bytelným a velmi odolným materiálem je masivní dřevo. Povrch, který nejen vydrží, ale jen tak se neokouká. Alternativou pravého dřeva je tzv. laminát. Materiál tvořený směsí pilin, papíru a lepidla. I když se to na první pohled nemusí zdát i tento druh leccos vydrží. Důležité je však, aby hrany byly vyrobeny z tzv. ABS plastu, který vydrží déle a nezačne se hned odlupovat. V takovém případě ani nižší cena oproti masivnímu stolu nemusí být na škodu.

Dalším typem materiálu, který se v dnešní době řadí spíše mezi „designovky“ je skleněný stůl. I když jde o nádherný prvek, který jistě ozvláštní každou domácnost, je třeba mít na mysli negativa v podobě údržby. Stejně jako sklo, se do některých prostorů skvěle hodí kamenný stůl. Deska je vyrobena z tzv. technického kamene, který je opracovaný a velmi odolný. Pomyslnou nevýhodou je snad jen samotná cena, která bývá často vysoká.

Materiál, který naopak není pro stoly vůbec vhodný a má velmi krátkou životnost je plast. I když jde o stoly, které jsou velmi levné, jejich nevýhody často převáží a přesvědčí k upřednostnění kvality.

Noha sem, noha tam

Na trhu jsou v současné době dostupné dvě nejčastější varianty týkající se prodeje stolů. Buď to je možné zakoupit stůl rovnou s nohami, které jsou nedílnou součástí stolu, nebo je možné zakoupit zvlášť stolovou desku a k ní si vybrat odpovídající podnoží. Vhodnost noh je rozhodující pro usazení a samotné zasunutí židlí. Nejen proto tedy, není radno tento fakt podceňovat. Co se týče materiálu, nejlepší a nejodolnější je masivní dřevo nebo kov. Stoly s těmito nohami budou nejen bytelné, ale i stabilní.

Dbejte na klíčové body výběru a pořiďte si stůl, který bude nejen okrasou vaší domácnosti, ale i jejím středobodem!

 

 

 

Fotografie