Články & návody

Firmy pro Vás

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

Hezká kuchyň, s.r.o. - nábytek na míru pro každý interiér, ať už se jedná o kuchyň, dětský pokoj, či třeba i kancelář. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

CNC krovy LIGNO RICHTER, s.r.o. - výroba CNC krovů na míru.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Zahradní architekt Brno - projektování a realizace zahrad v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

Komíny Plachý - stavba, montáž, vložkování a frézování komínů.

MZProjekt, s.r.o. - projekční kancelář Brno.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život.

 

Pravidla pro kácení stromů

Pravidla pro kácení stromů se v posledních letech dočkala změn a tak není vůbec ostudou, že v nich mnozí tápou a nejsou si jisti, zda i u sebe na zahradě potřebují povolení pro kácení stromu nebo se do práce mohou pustit hned. Mnoho zahrádkářů si neví rady, jak naložit se svými vlastním dřevinami na své soukromé zahradě. Neví, jestli pro kácení stromů na vlastním pozemku potřebují nějaká povolení či souhlas orgánů státní správy.

Také byste rádi něco provedli se starým stromy, které už dávno neplodí, ale raději byste měli jistotu, jestli vám do toho může nebo nemůže mluvit státní správa? Obecně se zákon vykládá tak, že kácení dřevin, pokud není stanoveno jinak, podléhá povolení orgánu ochrany přírody. To je odbor životního prostředí místně příslušného úřadu. Dle jiné vyhlášky ale z tohoto obecného pravidla existují výjimky. Ty říkají, že se povolení ke kácení dřevin nevyžaduje, pokud nejsou součástí významného krajinného prvku. Nejde tedy o stromy památné nebo stromořadí, které čítá více než deset dřevin za sebou. Povolení není potřeba ani pro kácení stromů, které mají kmen o obvodu menším než 80 cm, nebo ovocné dřeviny rostoucí na pozemku, který je na katastru veden jako zahrada. Existuje ale i řada dalších výjimek. Nelze tedy úplně jednoznačně říci, že s každým stromem na svém pozemku si můžete dělat, co uznáte za vhodné. Pravidla jsou poměrně přísná. Na některé stromy povolení potřebujete, na jiné zase ne. Pokud chcete mít jistotu, že se nedopustíte žádného přestupku, můžete si na takové kácení pozvat odborníky.

Zbyněk Dvořáček vám na www.kacenidrevin.cz rád nabídne svoje služby. Ví zcela jistě, které stromy jsou ve špatném stavu a tak je možné je pokácet pouze s ohlášením. Ví, že kácet by se mělo především v době vegetačního klidu. Má zkušenosti i se stromy v chráněných lokalitách. Navíc je vybaven tím správným načiním a jeho pracovníci se v daném oboru neustále vzdělávají, aby si zajistili profesní růst a dokázali nové informace a poznatky využít v práci pro své klienty.

Fotografie