Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Správná péče o trávník v 6 krocích

Krásný trávník je chloubou každé zahrady. Péče o něj však není vždy zcela jednoduchá. Chce to dodržovat určité zásady a postupy, které vám zajistí dokonale zelený pažit. Každému je už zřejmě jasné, že jen pravidelné sekání nestačí. Právě naopak zásadní je hnojení, vertikutace, závlaha a další faktory. Jak tedy na správnou péči a co je důležité, vám osvětlíme v dnešním článku.

  1. Kvalitní osivo

Pokud ještě trávník nemáte založený, věnujte péči i správnému výběru osiva. Ve specializovaných prodejnách vám poradí, jaký typ je pro podmínky vaší zahrady nejvhodnější. V případě, že máte například stinnou zahradu, bude pro vás ideální zvolit typy osiva do stínu. Naopak u zahrad bez omezení se často využívá hřištní směs, která postupem času krásně zhoustne a má krásnou výraznou barvu.

  1. Pravidelné sekání je základ

Sečení trávníku je bezpochyby naprostým základem. V jednotlivých ročních obdobích se však nároky mírně liší. Zatímco na jaře je dobré sekat na 4-5 cm, v létě je vhodné zkracovat trávník jen o pár cm. Vyšší tráva totiž obecně lépe odolá slunci a vy tak zabráníte nechtěnému žloutnutí. Na podzim pak zkracujte pažit zhruba o třetinu, s tím, že poslední seč, naplánujte na říjen. Po tomto období již nechte trávník odpočívat a připravte ho na „zimní spánek“.

Kromě zásad pro správné sečení je důležité dbát i na funkčnost sekačky. Po několika po sobě jdoucích sezónách doporučujeme vždy nově naostřit nože anebo je v případě potřeby vyměnit. Jen tak zajistíte, kvalitní seč, bez nežádoucího poškození trávy.

  1. I tráva vyžaduje hnojení

Každý živý organismus potřebuje pro správný růst optimální poměr živin a vitamínů. Výjimkou není ani tráva. Na trhu proto lze najít různé druhy hnojiv. Ty se liší jak jednotlivými ročními obdobími, tak i použitím a složením. Vždy tedy dbejte jak pokynů výrobce, tak i případných rad zkušených zahradníků.

Namísto chemických složení je také vhodné jít spíše přírodní cestou a dát šanci biologickým a organickým hnojivům.

  1. Provzdušnění

Stejně jako svým rostlinám i trávníku věnujte pravidelnou péči. Shrabte případné spadané listí, vytrhejte plevel a odstraňte mech. Následně sáhněte po přístrojovém pomocníkovi, který v trávě udělá drážky a zajistí ji tak přísun vzduchu, živin a vody. Správně provedená vertikutace trávníku velmi prospívá a patří mezi jeden ze zásadních bodů celé péče. Z pohledu odborníků se proces prořezání doporučuje provést 2 x ročně, na jaře a na podzim. Vzniknou-li v důsledku vertikutace holá místa bez pažitu, nebojte se postupně dosít. Postupem času se tráva sjednotí a začne vám vaši péči oplácet.

  1. Přísun vláhy

Máte-li nově založený trávník, je hlavní dodávat mu pravidelný přísun vody. Když semínka vyschnou nemohou zákonitě vyklíčit. Závlaha je kromě jiného vhodná i v období teplých letních dnů. Zde však záleží i na podmínkách vašeho města nebo vodních zdrojů, které máte k dispozici. Obecně ale platí, že zaléváme buď brzy ráno, nebo až v podvečerních hodinách. V opačném případě byste trávu vlivem ostrého slunečního svitu mohli během dne spálit.

  1. Kvalitní vybavení

Jak už jsme výše zmínili zásadní je mít i vhodné vybavení. A nemluvíme jen o sekačce. Ve hře je i vertikutátor a další zahradnické potřeby jako jsou rukavice, motyčky apod. S dobrými přístroji vám zkrátka nejen půjde práce od ruky, ale ještě vás navíc bude i bavit. A to za to zcela jistě stojí!

Fotografie