Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

Komíny Plachý - stavba, montáž, vložkování a frézování komínů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život.

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.

DomArt-design s.r.o. - realizace interiérů Liberec.

 

Jak vyhrát válku proti slimákům

Válku se slimáky, neboli plzáky španělskými, snad nelze ani vyhrát. Pokud však nechcete, aby vám zlikvidovaly úrodu zeleniny a obtěžovaly vás na každém kroku vždy po dešti nebo při ranní a večerní rose, musíte se o to alespoň pokusit. Bojovat se slimáky lze různými způsoby, které můžete pro větší účinnost i kombinovat.

Sběr slimáků

Jejich ruční sbírání je nejjednodušší a nejefektivnější metodou, která se ovšem někomu může příčit. Pokud vám to nečiní problém, stačí malá lopatka a vhodná nádoba naplněná vodou s troškou soli. To je lázeň, kterou žádný slimák nepřežije. Pokud nevíte, co pak s nálevem plným slimáků, můžete použít igelitový sáček, který po naplnění nevábným obsahem vyhodíte do popelnice, nebo spálíte venku na ohništi.

Chemické přípravky

Pokud se vám sběr ekluje, můžete použít chemii, ovšem ani pak se neubráníte sbírání slimáků, tentokrát ovšem mrtvých. Nejznámější jsou zřejmě pelety Vanisch, což je návnada v podobě drobných modrých granulek. Nasypou se na malé hromádky v nejvíce postižených místech na zahradě, nebo například pod prkno umístěné vedle záhonu. Můžete použít například vydlabanou půlku melounu, nebo starou misku, do které nasypete několik granulek. Slimáci jsou přitahováni vůní granulí, kterými se nasytí, zalezou do úkrytů, kde zahynou. Zanechávají za sebou sice slizké stopy, což je však menší zlo, než okousané listy zeleniny.

Pasti na slimáky

Kromě granulí Vanisch můžete do starého kastrolu či jiné vhodné nádoby nalít také pivo nebo oslazenou vodu, což slimáky spolehlivě přitáhne a utopí. Pokud místo nádoby použijete půlku vydlabaného melounu, můžete to vše vyhodit a máte pokoj.
Další pastí může být již zmíněné prkno, pod které umístíte granule. Jelikož slimáci mají rádi vlhko a tmu, zalezou pod tuto past velice ochotně.
Také jim můžete klást překážky v podobě dřevěných pilin, štěpky, popela nebo drcených skořápek z vajec. Tento materiál nasypte kolem záhonů či plotů, odkud nejčastěji slimáci přilézají z louky nebo jiného zanedbaného pozemku.

Indický běžec

Jedná se o plemeno kachny, které vás zbaví slimáků na zahradě bez vašeho přičinění. Indičtí běžci se chovají hlavně kvůli produkci kachních vajec, ovšem sběr a pojídání slimáků jim činí vítanou zábavu i zpestření jejich jídelníčku.