Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

6 oblíbených nástěnných dekorací

Vítáme vás ve světě nástěnných dekorací, kde každý kousek má sílu pro výměnu prázdnoty stěny v oslnivé plátno osobnosti a stylu. Ať už jde o obývací pokoj, ložnici, pracovnu nebo dokonce kuchyň, správná nástěnná dekorace může místnosti dodat úplně nový nádech. V tomto článku se podělíme o tipy na oblíbené nástěnné dekorace, které pro váš domov nejenže dodají estetický rozměr, ale odrazí i vaši osobnost a vkus. Od klasických obrazů přes makramé až po trendy závěsné květiny – připravte se nespočet možností, jak oživit vaše stěny a vytvořit prostor, kde budete cítit skutečně doma.

  1. Trocha umění do každé domácnosti

Jako první si představíme nejpoužívanější nástěnnou dekoraci, kterou jsou bezpochyby obrazy, plakáty nebo fotografie. Všechny zmíněné typy závěsných dekorací jsou nejlepším doplňkem do velkého prostoru. To, zda preferujete umění nebo se vydáte cestou personalizovaných plakátů nebo fotografií, je již jen na vás. Důležité je zmínit to, že jednotlivé druhy lze skvěle přizpůsobit každému prostoru. Nezáleží tedy, zda máte moderní nebo rustikální interiér. Často stačí zvolit jen vhodný druh rámečku a konkrétní typ obrazu zapadne kamkoliv.

Samotnou kapitolou jsou tzv. mechové obrazy, ve kterých se spojuje umění s přírodou. Tyto živé obrazy nádherné zelené barvy poskytují nejen estetické potěšení, ale mají i spoustu dalších benefitů. Přirozeně absorbují zvuk a jsou tedy vhodné nejen do domácností, ale třeba i do kanceláří. Je dokázáno, že zelená barva a obecně rostliny mají uklidňující účinky, a proto tento trend má vliv nejen na fyzické, ale zejména psychické rozpoložení. Díky konzervaci vám mechový obraz bude sloužit dlouhodobě, a navíc oceníte i velmi snadnou údržbu, kdy není třeba žádné zalévání nebo hnojení. Jediné co, tak jednou za čas lze za fén na nízkou cenu snížit drobný prach a případně použít na oživení mechu. Nic jiného není třeba.

  1. Macramé aneb kouzlo dekoračních uzlů

Další velmi oblíbenou ozdobou stěn zejména ve skandinávských a boho interiérech je tzv. makramé. Jedná se o formu textilního umění, které má kořeny již ve 13. století av posledních letech se opět vrátilo do módy. Pomocí uzlování lze vytvořit různě velké designy, které mohou být také v různých barvách. Právě pro ozdobu stěn jsou často kombinovány světlé barvy s dřevěnými prvky, na kterých makramé visí. V případě, že jste navíc zruční, lze do výroby této oblíbené dekorace pustit zcela sami. Na internetu najdete nespočet návodů, jak začít a co k tomu budete potřebovat. Samotné tvoření je formou relaxace a může vám kromě zútulnění interiéru pomoci is úlevou od každodenního stresu.

      3. Závěsné květináče a kokedamy

Nevyužitou zeď lze obohatit i pomocí květin. Je obecně známo, že rostliny by měly být nedílnou součástí každé domácnosti, a to nejen kvůli tvorbě životně důležitého kyslíku, ale i kvůli svému dalšímu vlastnosti. Některé druhy rostlin čistí vzduch, a navíc působí obecně uklidňujícím dojmem. O zvláštní stěny skrze květiny navíc není složitým úkolem. Stačí jen pořídit pár závěsných květináčů, nebo zvolit možnost takzvaných kokedam japonské formy pěstování rostlin. Ta spočívá v tom, že rostliny pěstují v mechovém obalu bez květináče. Kromě toho, že kokedamu lze umístit na podnos, lze také zavěsit a obohatit s ní jakoukoliv prázdnou stěnu. Zajímá-li vás více, pak doporučujeme jeden z našich minulých článků, kde jsme tímto originálním doplňkem zabývali, a navíc jsme řešili i jednoduchý návod, jak si jí vyrobit zcela sami.

      4.  Hodina sem, hodina tam

Nástěnné hodiny často nepovažujeme za dekoraci, ale spíše za praktickou a užitečnou věc. To je samozřejmě správné, ale hodiny mohou snadno být obojím. Díky různorodé nabídce mohou nástěnné hodiny krásně obohatit jakýkoli prostor. Od minimalistických kousků, které zdůrazňují čistotu a jednoduchost, přes vintage kousky s bohatými detaily, až po moderní digitální a umělecké kreace, které fungují jako dekorativní umělecká díla, nástěnné hodiny nabízejí různé různé styly pro každou domácnost. Kromě své primární funkce měření času, mohou hodiny vyjádřit svou osobnost nebo je možné využít jako výrazný designový prvek či dokonce jako dědictví přecházející z generace na generaci.

     5. Optické zvětšení místnosti aneb zrcadlo do každého malého prostoru 

Zrcadla jsou nejen praktickým prvkem, ale také skvělou dekorací. Díky schopnosti odrážet světlo a vizuálně zvětšit prostor jsou navíc ideální volbou pro menší místnosti. To však samozřejmě nic nemění na tom, že je můžete umístit přímo kamkoliv a nemusíte je eliminovat jen na koupelnu. V dnešní době jsou na nejrůznějších trzích samotných druhů samotných zrcadel i jejich rámů, ze kterých si jistě vyberete. Pokud se zajímáte o správné rozmístění nábytku a celkově o prostor organizace vás jistě zaujme, že dle čínského učení Feng shui jsou právě zcela klíčovou součástí ovlivnění energií. Je však důležité je umístit správně nejlépe naproti krásnému výhledu nebo příjemnému koutku domova. Jen tak totiž podpoříte tok pozitivních energií. Naopak se vyvarujte umístění naproti nepořádku či ostrému hranému nábytku, které z hlediska energií působí opačně. Nevhodné jsou i prostory naproti dveřím, na konci dlouhých chodeb av ložnici, kde by mohlo dojít k narušení klidného spánku. 

     6. Přírodní a další doplňky

Nakonec je důležité zmínit i různé druhy dekorací, které primárně nejsou obrazem, ani uměním, spíše něčím mezi tím. Jedná se o různé tvary nebo uskupení, které mají opravdu jen dekorační účel. Často jsou z přírodních materiálů, kdy zejména vyrobené v dnešní době je oblíbená mořská tráva nebo dřevo. Dále jsou velkým hitem i kovové prvky, které mají nejrůznější barvy a styly. Použijte vůni do bytu jako dekoraci, spojíte tak příjemné s užitečným.

Nebojte se experimentovat aneb fantazii se meze nekladou

Při výběru nástěnné dekorace je důležité zvážit nejen velikost a proporce místnosti, ale i barvy a styl interiéru. Jen tak docílíte toho, že vybraný doplněk harmonicky zapadne do celkového vzhledu domova. Nebojte se experimentovat s nekonvenčními kousky nebo kombinovat různé prvky pro vytvoření jedinečného a osobitého prostoru. V konečném důsledku je to nejdůležitější, aby váš výběr nástěnné dekorace byl v souladu s vaší osobností a přinesl vám radost každý den.

Fotografie