Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Originální doplněk kokedama

Co je to kokedama?

Jedná se o japonský závěsný způsob pěstování rostlin, kdy je vynechán klasický květináč. Kořenový bal je viditelný, může dýchat a je stejnou okrasou jako samotná rostlina.

Je to ideální forma do místností, kde není prostor pro rozměrný květináč nebo ho není kam postavit. K zavěšené rostlině se nedostanou děti ani zvířata a nemůžete ji nechtěně shodit. Krásně se bude vyjímat v nejrůznějších výklencích nebo v úzkých prostorech schodiště.

S využitím malého prostoru vám poradí náš článek zaměřený na malé obývací pokoje.

Výběr vhodných rostlin

Alfou a omegou kokedamy jsou samotné rostliny. Ne všechny jsou totiž vhodné pro tento způsob pěstování. Vhodné je sáhnout po vlhkomilných rostlinách. Substrát musí držet pohromadě, aby se vám kokedama dobře tvarovala a to tato zemina splňuje.

Oproti tomu substráty pro suchomilné rostliny příliš vhodné nejsou. Často obsahují písek a další materiál, který přímo nenasaje vodu a drží tedy špatně pohromadě.

Do výběru můžete zařadit nejrůznější kapradiny jako je ledviník nebo slezník. Vhodný bude také asparágus, syngónie, africké fialky, břečťan nebo potos. Do začátku je lepší vybrat si méně náročné rostliny, které nejsou příliš křehké a snesou náročnější manipulaci během samotné tvorby kokedamy. Zároveň by to měly být druhy, kterým nedělá přesazování větší problémy.

Příprava substrátu

Lze sice použít v podstatě jakýkoli substrát, který bude jen trochu držet pohromadě, ale pokud chcete vytvořit pravou japonskou kokedamu, budete potřebovat černý jíl keto z japonské domoviny.

Z jílu se přidává celá řada dalších složek. Je vhodné přimíchat zeolit, který na sebe váže živiny a rašeliník, který je schopen udržet velké množství vlhkosti. Chybět by neměla ani pemza, která kořeny okysličí a granulované hnojivo, které jim poskytne prvotní výživu, aby se snadněji uchytily a zabydlely své kořeny v novém domově.

Jakmile je substrát hotový (největší díl by měl připadnout na černý jíl), zalijeme ho velkou dávkou vody a pořádně promícháme, aby se všechny části nasákly. Necháme odstát. Následně přebytečnou vodu vymačkáme. Připravený substrát by měl být hodně mokrý, ale ne příliš, spíše by měl stále zůstat trochu kyprý.

Tvorba kokedamy

Teď už k samotným rostlinám. Jak jsme si řekli,některé rostliny jsou velice křehké, především jejich kořenové systémy a je potřeba během přesazení dát pozor, abyste je nepoškodili.

Z kořenů odstraňte původní substrát a obalte je kouskem vlhkého rašeliníku. Následně přidejte další vrstvu z připravené směsi. Následovat by měla vrstva z mechu. Pokud vám některá z prvních dvou vrstev nedrží pohromadě, můžete ji ovázat kouskem přírodního provázku.

Po přidání mechu ovažte celý výtvor přírodním provázkem nebo ho zabalte do kousku pytloviny a teprve potom ovažte. Poslední provázky omotejte tak, aby zůstaly volné konce, za které bude kokedama viset. V případě, že použijete pytlovinu nebo jinou tkaninu, můžete na závěr zřasit dohromady cíp pytloviny a uvázat provázek za ni. Důležité je, aby bylo zavěšení pevné a udrželo váhu kokedamy – přece jen, i rostlina dále poroste a bude nabývat na své váze.

Příprava mechu

Teď se ještě vraťme k samotnému mechu.

Ten můžete najít v přírodě – ideálně volte mech, který dorůstá maximálně dvou centimetrů na výšku. Doma ho properte v čistě vodě, rozprostřete a nechte přes noc. Nejen, že z něj vyperete přebytečné větvičky a další nežádoucí drobnosti, ale také vyženete hmyz. Kokedamu je ideální vytvářet během letních měsíců, kdy můžete mech rozprostřít venku a nechat hmyz vylézt.

Péče o kokedamy

Kokedamy zalévejte pravidelně s ohledem na konkrétní druhy rostlin. Nezapomeňte, že bez květináče bude substrát vysychat rychleji.

Záleží, jak máte kokedamu vytvořenou, ale většinou je potřeba ji sundat ze zavěšení, namočit do odstáté vody a nechat odstát na talířku, aby vytekla přebytečná voda.

Také nezapomínejte pravidelně hnojit.

Inspirací v dalších dekoracích vám mohou být také korálky místo dveří.

Fotografie