Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

Komíny Plachý - stavba, montáž, vložkování a frézování komínů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život.

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.

DomArt-design s.r.o. - realizace interiérů Liberec.

 

Svačinky pro děti do školy i na výlet

Co by měla svačina obsahovat?

Z výživového hlediska by každé jídlo mělo obsahovat všechny tři makronutrienty. Konkrétně jde o tuky, bílkoviny a sacharidy. Jídlo bohaté na živiny vás zasytí na delší dobu a nebudete mít hlad. Hlavní je vybírat správné zdroje jednotlivých živin.

Nejsnáze doplníme tělu sacharidy. Cukry jsou všude kolem nás, ale zejména v dětském jídelníčku se snažíme o dodání komplexních sacharidů s vysokým obsahem vlákniny. Najdeme je v celozrnné mouce, vločkách, celozrnných přílohách (rýže, pohanka, kuskus, bulgur).

Ani s tuky problém není. Stačí pečivo namazat sýrem nebo máslem a hned máte zdroj tuku. Dalším zdrojem zdravých tuků jsou oříšky a semínka. Největší problém představují bílkoviny. Ty najdeme v mase, sýru, cottage sýru, tvarohu, vajíčkách nebo kvalitní šunce.

Levné a výživné svačiny

V hlavní roli žitný chlebík

Žitný chléb je výživnou a velmi chutnou alternativou ke klasickému pečivu. Na pultech obchodů najdete žitný chléb se semínky, která zvyšují sytivost. Doplňte jej o šunku a sýr a nezapomeňte na sezónní zeleninu, tu pořídíte za nejlepší cenu.

Palačinky na sto způsobů

Palačinky z různých druhů mouky (špaldové, žitné, pohankové) vytvoříte za opravdu nízkou cenu. Naplnit je můžete sladkou nebo slanou náplní. Zejména u sladké varianty si pohlídejte zdroj bílkovin. Ideální je například tvaroh smíchaný s banánem nebo jiným ovocem.

Tortilla nahradí i oběd

Kupované tortillové placky jsou plné konzervantů a jsou poměrně drahé. Doma je vyrobíte za zlomek ceny z mouky, vody, soli a lžičky oleje. Připravují se nasucho na pánvi a můžete je plnit libovolnou náplní. Na svačinu naplňte šunkou a sýrem. Obědovou variantu doplňte o maso nebo jiný zdroj bílkovin.

Pomazánky za pár korun

Pomazánky jsou evergreenem levných jídelníčků. Z pár surovin vytvoříte chutnou pomazánku na pečivo, k zelenině nebo do tortill. Jako zdravý základ pomazánek se nabízí tvaroh, který dodá dostatek bílkovin a není nijak drahý. Přidat můžete prakticky cokoliv, co máte rádi a vejde se vám to do rodinného rozpočtu.

Tip: Nezapomínejte dětem balit ke svačině dostatek zeleniny a ovoce. Nejlevněji vás vyjdou lokální a sezónní druhy, které koupíte za přijatelnější ceny. Mimo sezónu k nám ovoce putuje daleko, je dražší a často ani nechutná podle našich představ.

Přečtěte si také 5 tipů na levnou a zdravou snídani nebo se podívejte na další tipy, Jak ušetřit na jídle.

Fotografie