Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Jak na terénní úpravy kolem domu

Než začnete stavět

Ještě než začnete stavět, tak si rozmyslete, co vlastně chcete na svém pozemku mít. V první řadě na něm bude stát dům. Bude tam i garáž? Plánujete terasovitou zahradu nebo chcete naopak srovnat kopcovitý terén? Uvažujete o bazénu nebo jezírku? To vše musíte mít zohledněno v projektu.

Následné úpravy jsou náročnější a mnohdy i dražší. Hlavní je dobře vyspádovaný terén, v případě potřeby i s drenáží, aby vám voda nezatékala pod dům. Na druhou stranu nesmíte odvést všechnu vodu pryč z pozemku, aby nebyla hlína příliš suchá.

Dobře se postarejte o ornici

Cena ornice je velmi vysoká a dobře si pohlídejte, jak s ní dělníci nakládají. Je dokonce možnost uložit ji do depozitu a po dokončení stavby ji zase přivést. Než bezhlavě hlínu odvezete pryč, tak popřemýšlejte, zda ji nebudete ještě potřebovat.

Pokud máte na svém pozemku jílovitou hlínu nebo písek, tak zvažte jeho nahrazení za kvalitní ornici. Pokud plánujete trávník nebo pokládku travního koberce, tak potřebujete minimálně pět centimetrů svrchní vrstvy kvalitní půdy. A jíl nebo písek to rozhodně není.

Kvalitu půdy a charakter podloží lze ověřit pomocí pH testu, který koupíte v hobby marketu. Během chvíle zjistíte pH a budete vědět, jak s půdou dále naložit. Můžete také přihodit hnojiva, aby byl trávník odolnější.

Logické rozvržení cestiček

Zejména na větších pozemcích si důkladně rozvrhněte cestičky po pozemku. Kudy bude vést cesta k pergole, terase nebo bazénu? Jak bude taková cesta vypadat a z jakého materiálu? Pojezdové cesty (příjezdová cesta) vyžadují velké zpevnění a postupné vrstvení štěrku a písku. Je na ně třeba položit pojezdovou dlažbu dle požadovaného zatížení.

Pochozí chodníčky také vyžadují zpevnění štěrkem a pískem. Nemusíte však investovat peníze do pojezdové dlažby a můžete popustit uzdu fantazie například s betonovými nášlapy, keramickou dlažbou nebo s prorůstající dlažbou.

Poraďte se s odborníkem

Terénní úpravy nejsou jednoduchá disciplína. Pokud si nejste jistí, tak můžete oslovit již ve fázi projektu zahradního architekta, který vám s plánováním pomůže. Vytvoří vám návrh přesně vyhovující rázu krajiny a stavby a zohlední výběr rostlin pro danou lokalitu a podloží.

Služby zahradního architekta samozřejmě nejsou zadarmo, ale rozhodně se do nich vyplatí investovat. Nešikovným rozvržením můžete zabít celkový vzhled domu a výběr špatných rostlin a dřevin vás může stát spoustu peněz, které vyhodíte z okna.

Přečtěte si také Jak na rekonstrukci půdy a Jak na bylinkovou zahrádku.

Fotografie