Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Jak na bylinkovou zahrádku

V dnešní uspěchané době, kdy se čím dál tím více klade důraz na zdravou výživu a přírodní suroviny, se stále více lidí obrací k pěstování bylinek v domácím prostředí. A není divu. Bylinky přinesou do vaší kuchyně svěží vůně a chutě a celkově obohatí váš jídelníček. Ať už tedy máte k dispozici jen malý okenní parapet nebo rozlehlou zahradu, v obou případech se lze pustit do pěstování.

Bylinky venku i za oknem

Pokud máte zahrádku nebo alespoň terasu, tak rozhodně dejte bylinky ven. Na slunci a čerstvém vzduchu se jim bude dařit daleko lépe a navíc vyrostou do větší velikosti. Pěstovat je můžete v květináčích nebo přímo na záhoně, kde budou plnit i dekorační funkci.

Za oknem lze bylinky pěstovat prakticky celoročně, ale potřebují dostatek denního světla. Nasaďte si do květináčů nebo truhlíků oblíbené bylinky a dejte je na okno a v létě je přesuňte ven na parapet.

Některé vytrvalé bylinky bez problémů přezimují na zahradě (máta, tymián), ale některé druhy je třeba zazimovat na verandě, která nepromrzá. Takovéto bylinky mějte zapuštěné v zemi i s květináčem a na podzim skryjte před mrazem.

Jaké bylinky vám rozhodně nesmí chybět

Bylinky najdou uplatnění především v kuchyni, tak si v hlavě ujasněte, co vlastně vaříte a co z bylinek využijete. Do každé bylinkové zahrádky se rozhodně hodí:

  • Máta – osvěžující klenot mezi bylinkami

    Máta je obecně jednou z nejoblíbenějších bylinek, která patří do čeledi hluchavkovitých. Její osvěžující chuti a lehce peprmintové vůni odolá málokdo. Není to však jen o chuti a o vůni. Máta má i spoustu dalších benefitů, a to z hlediska relaxace a zdravotního stavu. Dokáže pomoci:

    • se zklidněním trávicího systému: Máta má přirozené schopnosti uklidňovat zažívací problémy. Čerstvá nebo sušená máta uvolňuje křeče ve střevním traktu, snižuje nadýmání a zároveň zmírňuje nepříjemné pocity spojené s trávením jako je např. pocit plnosti.
    • s léčbou bolesti hlavy a migrénou: Obsah mentolu v mátě spoustě lidem napomáhá s uvolněním napětí a úlevou od migrénových bolestí hlavy. Právě z tohoto důvodu je máta také často využívána k aromaterapii nebo při masážích.
    • s posílením dýchacího systému: Mentol v této bylině má schopnost uvolňovat průdušky, což obecně usnadňuje dýchání. Samotný čaj s mátou nebo inhalace máty přináší úlevu jak při nachlazení, tak i při chřipce či alergiích.
    • s hubnutím: Mátový čaj může potlačit chuť k jídlu a obecně usnadňuje trávení, což je užitečné nejen při snaze o redukci hmotnosti.
    • se zlepšením duševní kondice: Aroma máty má povzbuzující účinky a přirozeně tak snižuje únavu nebo stres.
    • s podporou imunitního systému: Antibakteriální a antivirové účinky činí z máty oblíbenou bylinku pro podporu celkového zdraví.

    Máta je kromě zdravotních benefitů rovněž výborným společníkem i v gastronomii. Její lístky dodávají nápojům, dezertům a salátům unikátní chuť, kterou jen tak nezapomenete.

    Výhodou je navíc i relativně snadné pěstování, které zvládne i úplný začátečník. Mátě stačí poskytnout slunné místo s dobře propustnou půdou a už brzy si budete moci užívat nekonečného zásobování.

  • Bazalka - aromatická královna kuchyně

    Bazalka je jednoletá nebo vytrvalá bylina známá svou nezaměnitelnou vůní a jedinečnou chutí. Původně k nám přišla až z tropických oblastí Asie, kde byla zprvu oblíbená zejména pro své léčebné účinky. Bazalka totiž obsahuje antioxidanty a éterické oleje, které účinně snižují záněty v těle. Bazalkový čaj se taktéž tradičně používá pro své antioxidační vlastnosti a podporu trávení. S postupem času však bylo zjištěno, že jako bylinka nabízí mnohem více a stala se tak i vynikajícím doplňkem do nejrůznějších pokrmů. Klíčovou ingrediencí je bazalka zejména v italské kuchyni, kde se hojně používá pro přípravu čerstvého pesta a tradičních těstovin. Dále obohacuje saláty, pomazánky, polévky nebo předkrmy. Kdo by neznal známé trio Caprese. Šťavnatá rajčata s mozzarellou doplněné bazalkou a kvalitním olivovým olejem jsou balzámem jak pro chuťové pohárky, tak i pro samotnou duši.

  • Oregano - kulinářský skvost

    Bez silné a pikantní chuti oregana se neobejde nejedna světová kuchyně. Tato aromatická bylina, původem z oblastí Středomoří, dodává pokrmům bohatou a výraznou chuť. Zejména v Itálii a tradiční středomořské gastronomii nemůže tato bylinka chybět. Ať už čerstvé nebo sušené listy jsou skvělým doplňkem do rajčatových omáček, pizz, těstovin, marinád a salátů.

    Kromě svého výrazného kulinářského využití má oregano také potenciál poskytnout několik zdravotních benefitů. Obsahuje antioxidanty a esenciální oleje, které mají protizánětlivé vlastnosti. Z tohoto důvodu lze oregano použít ať už ve formě čaje nebo oleje, pro podporu imunitního systému a boj s infekcemi.

  • Šalvěj - aromatická výzva pro chuťové pohárky a imunitní systém

    Šalvěj lékařská, latinsky Salvia officinalis je pravým kulinářským pokladem. Tato bylina, která pochází z oblastí Středomoří, nás svými malými, aromatickými lístky zve na výlet do světa intenzivních chuťových zážitků. Především v kombinaci s máslem, olivovým olejem nebo jako samotná je šalvěj skvělou ingrediencí do těstovin, raviol či tortellin. Dokonale se však hodí i k masu, zejména k drůbeži, vepřovému, telecímu anebo rybám.

    Nejde však jen o výjimečného kulinářského společníka, ale i o zdravotní benefity. Šalvěj obsahuje éterické oleje, antioxidanty a třísloviny, které působí protizánětlivě a antimikrobiálně. Tradičně se šalvěj využívá k podpoře trávení, zmírnění bolesti v krku a k léčbě nachlazení. Pokud některým z těchto neduhů trpíte, zkuste šalvějový čaj nebo jeho kloktání a uvidíte, že bude rychle po bolesti.

  • Meduňkakouzelná bylinka s citrónovým nádechem

    Meduňka neboli melissa není pouze obyčejnou bylinkou, jak se na první pohled může zdát. Právě naopak jde o skutečný poklad nejen do kuchyně, ale i pro lidské zdraví. Nejprve se však pojďme podívat právě do gastronomie. V té se meduňka používá zejména v dezertech, nápojích nebo v kombinaci s ovocem. Její lehce citrónová chuť i vůně však skvěle doplní i domácí bylinkové máslo nebo sýry. Zkrátka fantazii se meze nekladou a pokud se nebojíte experimentovat, pak zaručeně najdete i další výtečné kombinace.

    Z pohledu lidského zdraví má meduňka dlouhou historii v tradiční medicíně. Obsahuje éterické oleje, mezi nimiž je nejvýznamnější mentol. Ten uvolňuje svalové napětí, zklidňuje nervy, a navíc podporuje trávení. Není proto divu, že meduňkový čaj je oblíbeným nápojem, který se hodí pro odpočinek po každém všedním dni.

    Co se týče pěstování, tak i meduňka je vhodná pro začátečníky. Důležité je myslet pouze na to, že preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře propustnou půdou. Poté už nezáleží, zda ji umístíte ven nebo dovnitř. Na obou stanovištích bude spokojená.

Pokud máte hodně místa a chcete experimentovat, tak si můžete pořídit další méně tradiční druhy bylinek:

  • Santolina - poklad Středomoří

    Santolina nebo také svatolina je vytrvalá půdopokryvná bylinka, která pochází z oblasti Středomoří. I když v kuchyni je santolina spíše vzácnou bylinkou, nelze ji upřít její unikátní chuť, kterou zvýrazní bylinkové máslo, maso či nejrůznější druhy pest. Vzhledem k jejím malým lístkům není tolik vhodná do vařených pokrmů, ale svým způsobem přispívá k jemnému voňavému zážitku v rámci bylinkových zahrad a suchých věnců.

  • Citronová tráva - trocha exotiky v každé domácnosti

    Citronovou trávu musí mít doma každý milovník exotických kuchyní. Zejména thajská, vietnamská a indonéská kuchyně se bez této bylinky neobejde. Čerstvé nebo sušené listy citrónové trávy lze přidat do polévek, omáček, curry, marinád i nádivek, kde vytvářejí pikantní a citrusovou chuť. To však není vše. Citrónová tráva je hojně používaná i ve světě barmanství. Ať už pro přípravu alkoholických nebo nealkoholických drinků je aroma citrónové trávy zkrátka nezaměnitelné. Závěrem lze snad už zmínit jen zdravotní benefity, které spočívají v antioxidačních a protizánětlivých vlastnostech.

  • Hojník horský - vůně severu

    Hojník Horský, nazývaný také jako „severský rozmarýn“, je bylina, která přináší do našich zahrad a kuchyní jedinečné aroma horské svěžesti. V kuchyni je hojník ceněný pro svou výraznou chuť, která se skvěle kombinuje s jehněčím nebo divočinou. Oblíbený je však i při marinování a grilování, kde jeho aroma přidává pokrmu charakter a unikátní chuť.

    Mimo kuchyň nabízí hojník i řadu zdravotních benefitů. Obsahuje totiž éterické oleje s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, které nejen hojí rány, ale taktéž zmírňují i zažívací potíže.

Jak se o bylinky starat

Pěstování bylinek není náročné. Na jaře jim můžete v zahradnictví koupit hnojivo na bylinky a pravidelně hnojit. Při přesazování používejte bylinkový substrát a dbejte na častou zálivku.

Většina bylinek je světlomilná i teplomilná, takže se jim bude lépe dařit na slunných stanovištích, která nejsou stíněná.

Přečtěte si také Výroba listovky a její využití a Jak uskladnit štípané dřevo na otop.

Fotografie