Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Vyzrajte na praskliny ve stěnách

Jak vznikají praskliny na zdi?

Nejčastěji se praskliny objevují v omítce. V tomto případě jde pouze o povrchové poškození a nejčastější příčinou je špatný technologický postup při aplikaci. Velké teplotní změny, nedostatečné vyschnutí a použití materiálů s různými vlastnosti způsobí vznik trhlin. Jednoduchou prevencí je použití kovové síťky ke zpevnění povrchu.

Objeví-li se trhliny v betonové konstrukci, tak je také nejspíš na vině technologická chyba. Beton musí takzvaně vymrznout, jinak nedojde k správnému sesednutí. K tomuto jevu nejčastěji dochází, když je snaha o zrychlení stavby.

Žádoucí jsou trhliny v železobetonu. Při správném tvrdnutí a sesedání materiálu se objevují praskliny na styku materiálu a jsou naopak pozitivním jevem. Stavbyvedoucí je schopen podle počtu a velikosti prasklin rozpoznat správně usazenou a vyzrálou konstrukci.

Jsou praskliny nebezpečné?

Nejprve si praskliny rozdělíme podle oblasti výskytu. Pokud najdeme prasklinu, která zasahuje pouze do omítky, tak se nejedná o nic závažného. Trhlina na nenosných konstrukcích také nemusí znamenat žádnou katastrofu. Rozhodně však zpozorněte, pokud se jedná o nosné konstrukce. A to vodorovné (stropy) i svislé (zdi) nosné konstrukce.

Dále praskliny rozlišujeme podle jejich šíření na aktivní a pasivní. Pasivní praskliny se nešíří a nejsou obvykle závažné. Aktivní praskliny se šíří, zvětšují, může se z nich ozývat praskání. Pro odhalení šíření slouží takzvané papírové terče, které do praskliny vložíte a zaznamenáváte jejich aktivitu.

Zbavte se nevzhledných puklin

Pokud zhodnotíte, že je prasklina na nenosné konstrukci, na omítce a jde o pasivní trhlinu, tak se můžete směle dát do opravování. V případě omítky se ujistěte, že je kompaktní a jakékoliv kousky, které se drolí, nekompromisně odstraňte. Možná bude lepší celou fasádu vyměnit.

Pasivní trhliny v nenosných konstrukcích můžete zacelit akrylátovým tmelem, který je rychlým a snadným řešením. Počítejte však s nižší životností. Další možností je tmel na bázi ušlechtilé sádry, který po nanesení a vyschnutí zbrousíte. Vhodný je i na plošné trhliny.

V případě aktivních trhlin a poškození nosných konstrukcí neprodleně kontaktujte odborníka. Ozývá-li se ze zdí praskání, tak nečekejte ani minutu. Nemovitost může být nebezpečná a tím pádem neobyvatelná.

Přečtěte si také Jak na terénní úpravy kolem domu nebo proč si vybrat Bezrámová okna.

Fotografie