Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

Komíny Plachý - stavba, montáž, vložkování a frézování komínů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život.

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.

DomArt-design s.r.o. - realizace interiérů Liberec.

 

Osvětlení fasády a okolí domu LED svítidly

Široká nabídka trhu

V dnešní době můžete vybírat z celé řady modelů, které trh nabízí. Od nenápadných kousků až po výrazné designové modely, které jsou okrasou sami o sobě. Světlo může být decentní, spíše náladové nebo naopak výrazné, osvětlující větší prostor. 

V současné době jsou žádaná především LED světla, která napájí solárně energie a která se rozsvítí při setmění. Výjimkou však nejsou ani světla napájená ze sítě. Záleží, o jaké světlo se jedná a kde bude umístěno. Světla na fasádě domu je zpravidla snadnější napájet ze sítě a to i proto, že jsou často většinu dne stíněny. Oproti tomu světla v zahradě, kde často není vedena elektřina, je snadnější napájet pomocí solární energie. Ta však mají zpravidla menší svítivost, takže jsou vhodná spíše k vytvoření příjemné atmosféry, pro večerní posezení v zahradě, na verandě a podobně.

Umístění světel

Umístění světel záleží na objektu nebo prostoru, který chcete osvětlit. Pro osvětlení příjezdové cesty nebo chodníčku se hodí například venkovní LED zápustné modely nebo světla s paticí, která jsou mnohem stabilnější. Pro osvětlení rostlin nebo stromů se hodí zvolit reflektor, umístěný na zemi nebo na zdi stavby.

Reflektor se hodí i pro osvětlení terasy, verandy nebo prostoru před garáží. Využijete ho i tehdy, když potřebujete večer pracovat venku. Světlo lze vybrat s čidlem i bez něj, takže se může rozsvěcet automaticky nebo ho můžete sami zapínat.

Za použití světla lze vytvořit také zajímavou stínovou tapetu, po které často sahají zahradní designéři. Pokud máte na své zahradě zeď, před kterou jsou zajímavé rostliny, jednoduše je nasviťte a promítněte jejich stín na zeď. I keře, které již odkvetly, nebo jsou během zimních měsíců bez listí, mohou stále dělat parádu. Pohrát si můžete i s nastavením šířky vyzařovacího úhlu u některých modelů. Okrasné prvky si tak užijete i večer, když se vracíte za tmy domů.

Pokud nemáte zeď, na kterou byste mohli tapetu promítnout, jednoduše si ji postavte. Inspirací vám může být náš článek Betonové opěrné zdi do Vaší zahrady.

Na osvětlení jezírka se výborně hodí voděodolná LED svítidla. S péčí o živou část zahrady vám pomohou naše články o zahradních škůdcích.

Pohybová čidla

Jak už jsme se zmínili, světlo může být vybaveno pohybovým čidlem. Nejen, že šetří energie, ale navíc pomáhá zachovat příjemnou noční atmosféru při pohledu z okna. Využijete ho například při večerních návratech domů, při cestě do garáže a podobně.

Pro nájezdy ke garáži se hodí i takzvaná nájezdová světla, která jsou zpravidla zabudována do pojezdové plochy. Ideálně by měla mít certifikaci IP67, což je odolnost proti prachu i vodou. Důležitá je i jejich nosnost, která je zpravidla 2 tuny.

Teplota světla

U LED osvětlení je důležitá také jeho barva.

2800 – 3500 K – lidskému oku se tato teplota světla jeví ve spektru bílé až žlutobílé. Světlo je vhodné spíše pro čas strávený odpočinkem, jako náladové.

4000 – 5000 K – zde už se dostáváme k dennímu světlu. Této teplotě se říká také neutrální bílá barva. Je vhodná pro aktivně strávený čas čtením, prací na počítači a podobně.

5500 – 6500 K – zde už se jedná o studené a ostré jasné světlo bílé barvy. Setkat se s ním můžete například u lékaře.

Fantazii se meze nekladou

Jedno je jisté. S osvětlením si lze krásně vyhrát, aniž byste museli být zahradním designérem. Stačí trocha fantazie a vaše večerní posezení s přáteli se promění v neopakovatelný zážitek díky příjemné atmosféře.

 

Fotografie