Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

Komíny Plachý - stavba, montáž, vložkování a frézování komínů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život.

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.

DomArt-design s.r.o. - realizace interiérů Liberec.

 

Jak využít prostor malého obývacího pokoje

K čemu místnost potřebuji?

Nejprve si položte tuto jednoduchou základní otázku. Nezáleží, zda se jedná o obývací pokoj nebo jinou místnost – podstatné je, k čemu budete místnost používat nejčastěji, kdo všechno ji bude používat a kvůli čemu vlastně potřebujete více prostoru. Jestli rádi hrajete deskové hry, řešit budete pravděpodobně vestavěné skříně a praktický stůl, ke kterému se vejde dostatečný počet hráčů. Oproti tomu pokud máte rádi prostor, ve kterém můžete cvičit jógu, bude vás naopak zajímat volný prostor.

Ve všech případech se můžeme podívat na několik základních tipů, které vám pomohou zvětšit prostor reálně i opticky. Pojďme na to.

1 Velikost nábytku

Pokud máte malou místnost, pravděpodobně do ní nebudete chtít dát jeden jediný velký kus nábytku, případně zvolíte takový kus, který nebude opticky příliš překážet.

Volte raději nábytek na nožičkách, který působí vzdušněji. Vyhněte se těžkopádným čalouněným kouskům a raději sáhněte po moderním nábytku z lehkých a tenkých materiálů. Styl á la baroko prostě do malé místnosti nenacpete. Oproti tomu skandinávský styl se hodí prakticky všude. Nábytek může být také skládací. Pro občasné návštěvy se budou hodit stoličky nebo křesílka, která v případě potřeby jednoduše seskládáte do sebe.

2 Dostatek přirozeného světla

Uberte závěsy a vše, co nejen stíní přirozené světlo, ale navíc opticky zabírá prostor kolem oken. Mnohem vhodnější je zvolit žaluzie nebo rolety. Nechte se inspirovat také bezrámovými okny, které prostor opticky zvětší.

3 Barvy

Nábytek a další vybavení místnosti pořizujte spíše ve světlých odstínech. Stejně je tomu i s barvou na zdech. Traduje se, že do malých prostor je nejlepší bílá barva, ale jde spíše o to vybrat světlou a zářivou variantu. Chybu neuděláte ani s kapucínovou nebo bledou starorůžovou či mátovou.

4 Netypická architektura

Pokud je součástí bytu arkýř nebo jiný výklenek, máte napůl vyhráno. To, co se v počátku zdálo jako noční můra, se během chvilky promění v originální prvek, který navíc pomůže ušetřit místo. Můžete ho využít pro vestavěnou skříň na míru nebo vyrovnání štosu knížek (místnosti to dodá intelektuální nádech).

5 Podlahové lišty

Další vychytávkou je natřít podlahové lišty stejnou barvou jako stěny. Tím se prostor opticky zvětší.´

6 Obývací stěna

Obývací stěny sice dávno vyšly z módy, ale v malých prostorech mají stále své místo. Pokud není stěna příliš hluboká, na rozdíl od samostatných skříní využije prostor až ke stropu nebo téměř ke stropu a nebudete nad ní mít zbytečně moc volného prostoru. Sice je hezké pověsit si nad skříňky obrázky, ale pokud bojujete s místem, ne vždy je to priorita.

7 Úložné prostory prakticky na vše

Výhrou a kategorií sama pro sebe jsou úložné prostory. Ty mohou být nejen v podobě vestavěných skříní, peřiňáků a podobně, ale může se jednat i o úložný prostor vně gauče nebo křesla, o boxy narovnané ve výklenku nebo o konferenční stolek, který má ve své spodní části prostor pro odkládání věcí. Jsou to vždy taková ta místa, která nejsou vidět, ale kam lze uložit vše možné. Pro malé prostory je to zázrak. Oblíbená jsou otevírací opěradla pohovek a podobně. O které je potřeba pravidelně pečovat.

Teď už jen stačí najít to správné vybavení s ohledem na vás konkrétní prostor. Jedno je jisté – vše má vždy své řešení.

Fotografie