Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

5 tipů, jak vybrat okna pro rodinný dům

1. Materiál až na prvním místě

Materiál oken ovlivní celkový vzhled více, než si myslíte. Imitace dřeva je vždy jen imitace a na první pohled poznáte, že nejde o dřevo. Pokud stavíte dřevostavbu, tak i okna dejte dřevěná, protože se ke zbytku budou skvěle hodit.

Přestože dnes nemluvíme o praktičnosti, tak se hodí říci, že dnešní dřevěná okna vykazují dlouhou životnost a odolnost vůči škůdcům. Nemusíte se tedy bát, že za pár let budete muset kupovat nová.

2. Barva je rozhodující

Barva by samozřejmě měla ladit s fasádou nebo s ní naopak kontrastovat. Moderní novostavby v minimalistických barvách snesou kontrastní bílé nebo černé okenní rámy. Dřevostavby si zase žádají klasické dřevěné rámy.

Velmi žádaná jsou v dnešní době také okna s plastovou folií, která mohou být uvnitř jinak barevná než venku. To se hodí, pokud plánujete pokoj v jiném stylu a dekor dřeva vám v interiéru moc nesedí.

3. Šířka rámu ovlivňuje úspornost

Čím širší rám a menší prosklená plocha, tím menší tepelné ztráty. Mžete se postavit na hlavu a pořídit si nejmodernější trojsklo, ale nikdy zcela neodstraníte úniky tepla. Stěna zkrátka izoluje daleko lépe než sklo.

Úsporná okna s tlustým rámem uspoří energii, ale masivní konstrukce v kombinaci s malým oknem nemusí vypadat zrovna nejlépe. Okna s širokým rámem také kazí výhled a mohou působit rušivým dojmem.

4. Větší = lepší?

Velká okna jsou v interiéru zárukou světlosti a vzdušnosti. Jak bylo zmíněno v předchozím bodě, tak sklo není dobrý izolant a velké skleněné plochy nejsou zrovna úsporné, co se energie týče. Velká okna možná nejsou nejúspornější, ale rozhodně dobře vypadají. Okno na terasu nebo velká okna do pokojů přivedou slunce až k vám domů.

Světlé místnosti se hodí prakticky k jakémukoliv stylu. Denní světlo také zlepšuje náladu a zejména v zimě budete o něco méně svítit. Nebojte se velkých oken a pusťte si domů sluneční paprsky a nechte se hýčkat světlem.

5. Parapet na vše potřebné

Parapety k oknům neodmyslitelně patří. Venkovní parapety volte v barvě stejné, jako jsou okenní rámy. Pokud plánujete pěstovat v oknech květiny, tak přizpůsobte šířku vybraným truhlíkům. Pro větší bezpečnost můžete parapet opatřit také zarážkou, která i ve větru udrží truhlík na svém místě.

Vnitřní parapety mohou být stejné jako okenní rámy nebo v jiné barvě. Možná vás překvapí, jak dobře vypadá kombinace bílých oken a šedého parapetu. Černé se raději na parapetu vyvarujte, chytá se na ni prach a udržet jej v kondici vás bude stát spoustu energie.

Přečtěte si také Jak na mytí oken nebo Co si zjistit o dodavateli před koupí plastových oken.

Fotografie