Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Vdechněte dřevěným oknům nový život

Proč renovovat dřevěná okna?

Dřevo je ekologický stavební materiál, který v optimálních podmínkách při správné péči vydrží dlouhé roky. Dřevěná okna jsou osobitá a hodí se i na nové domy. Na starších domcích vypadají přímo skvostně a dodají jim jedinečnou atmosféru.

Během let podléhá dřevo zkáze (plíseň, dřevokazní parazité, vlhnutí) a je třeba jej zrenovovat. Při troše šikovnosti to zvládnete doma za pomoci základního nářadí a několika přípravků, které vás vyjdou rozhodně levněji než výměna celého okna.

Renovace svépomocí krok za krokem

Opravit dřevěná okna můžete svépomocí nebo oslovit specializovanou firmu, která vše zařídí za vás. Samotná renovace není nijak složitá, ale u památkově chráněných domů s historickou hodnotou nebo u velmi poškozených rámů, které se snažíte zachránit, zvažte zásah profíků.

  1. Zhodnoťte stav okna

Než se pustíte do renovace, tak posuďte, zda má smysl okno vůbec zachraňovat. Zpráchnivělé nebo napadené dřevo raději vyměňte.

  1. Příprava okna

Prvním krokem je oškrábání starého laku. K tomu vám skvěle poslouží špachtle nebo truhlářská škrabka. Nahřejte jej horkovzdušnou pistolí a pak jednoduše odškrábněte.

Až sundáte starý lak, tak je na řadě broušení a tmelení. Bruskou s hrubým papírem obrousíte poslední zbytky laku, na kůře přístupných místech si pomozte smirkovým papírem a nakonec přebruste jemným papírem ručně. Všechny praskliny zadělejte vhodným tmelem a zabruste dohladka.

  1. Ošetření nátěrem

První vrstvou nátěru je impregnace, která brání dřevokazným houbám a škůdcům v napadání dřeva. Druhou vrstvou je penetrace, ta připraví povrch na finální nátěr. Vrstva penetrace je opět potřeba zbrousit.

  1. Finální nátěr

Vybírejte nátěry přímo určené na dřevo. Lze použít laky i lazury, které mohou poskytovat oknu různou ochranu. Lazury pomohou zvýraznit přirozenou kresbu dřeva. Laky zase natónují rámy do požadovaného odstínu, lze pořídit i bezbarvé laky na okna.

  1. Zasklení

Osadit okna můžete samozřejmě sami. Vnitřní křídlo potřebuje tloušťku skel 3mm a vnější křídlo 4 - 8 mm. Před zasklením je potřeba přizpůsobit šířku drážky, ta musí být dostatečně hluboká i široká. Sklo následně uchyťte vruty a zabezpečte vhodným tmelem.

Pokud si na zasklení svépomocí netroufáte, tak oslovte firmu v okolí, která vám připravené rámy zasklí. Budete mít jistotu, že práce je odvedena kvalitně a nikde nebude profukovat.

Přečtěte si také Jak na mytí oken? nebo Doma jako v přírodě s bezrámovými okny.

Fotografie