Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Vypěstujte si mátu na zahradě nebo doma

Není máta jako máta

Nejběžněji pěstovaným druhem je samozřejmě máta peprná, která má nezaměnitelnou štiplavou chuť po mentolu. Ten je velmi oblíbený pro chladivý pocit a lokální znecitlivění. Využijete jej v míchaných nápojích a vytvoříte z ní i různé léčivé obklady či kloktadla.

Máta je natolik oblíbená bylinka, že existuje několik kultivarů, které jsou více či méně mentolové a zpravidla se pyšní další doplňkovou chutí. Tady jsou ty nejčastější druhy:

  • máta švýcarská: vysoký obsah mentolu, extra „ostrá“,
  • zázvorová máta: fialová barva a výrazná chuť zázvoru,
  • bazalková máta: hodí se do slaných receptů díky kombinaci mátové a citrusové chuti,
  • česneková máta: nehodí se do sladkých pokrmů a drinků, opravdu chutná po česneku,
  • jahodová máta: ideální na dezerty, velmi výrazně voní po jahodách,
  • máta kadeřavá: nízký obsah mentolu, je vhodná i pro menší děti,
  • čokoládová máta: výrazná chuť i vůně po čokoládě, vhodná do čajových směsí.

Co máta potřebuje

Všechny druhy máty jsou nenáročné a poměrně snadno je zvládnete vypěstovat i doma. Nemá smysl vysévat semínka, protože se snadno množí kořenovými odřezky. Sazeničky mladé máty seženete za levný peníz v každém zahradnictví nebo stánku s bylinkami na trhu.

Máta nemá ráda přelitou půdu a daří se jí v lehkém stínu. Při vysazení jí můžete přilepšit substrátem pro bylinky a po zakořenění ji přihnojte hnojivem přímo pro bylinky. Růst nových výhonků podpoříte zaštipováním. Pokud chceme na podzim čerstvé listy, tak ji po odkvětu seřízněte a pohnojte.

Ihned dejte mátě jasné hranice, protože jde o velmi expanzivní rostlinu. Pokud ji chcete pěstovat na záhoně, tak ji umístěte do nádoby, kterou zapustíte do země. Přesto kontrolujte, že vám o několik metrů dále neprorůstají kořeny.

Jak mátu zpracovat

Máta má využití jak na sladká, tak si slaná jídla. Neodmyslitelně patří k letnímu drinku mojito, kde je zkombinovaná s bílým rumem a limetkou. Lze z ní vytvořit výborný sirup do vody nebo ji jen přidat do džbánu s vychlazenou perlivou vodou a citrusy.

Co se týče teplé kuchyně, tak se máta skvěle hodí k přípravě kuřecího masa a také výrazných červených mas. Pokud se bojíte výrazné mátové chuti v mase, tak z ní vytvořte dip. Stačí rozmixovat mátu s jogurtem, přidat citronovou šťávu a sůl.

Přečtěte si také Jak na bylinkovou zahrádku nebo Výroba listovky a její využití.

Fotografie